- Odwiedziny: 704925
- Do końca roku: 48 dni
- Do wakacji: 226 dni
ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 1 W NISKU Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 i Przedszkole nr 2
-
Statystyki
DLA MAMY I TATY
Zapewne niejednej mamie
i niejednemu tacie
myśl o pójściu dziecka do przedszkola,
spędza sen z powiek.
Spokojnie!
Są sposoby, aby tę sytuację oswoić - i spróbować przygotować do tego etapu i dziecko, i ...siebie.
Spróbujcie tego:
Czytanie opowiadań, których bohaterowie chodzą do przedszkola.
Rozmowy o przedszkolu ze znajomym dzieckiem, które lubi chodzić do przedszkola.
Opowieści rodziców jak to było, gdy oni chodzili do przedszkola.
Uświadomienie dziecku zalet przedszkola - wielu nowych kolegów do zabawy, dużo zabawek, wychowawczyni, która zna ciekawe zabawy, wierszyki i piosenki.
Poinformowanie dziecka, dlaczego będzie chodzić do przedszkola (np. bo mama musi iść do pracy i rodzice zdecydowali, że w przedszkolu dziecko będzie miało najlepszą opiekę; niektóre dzieci przyjmują argument, że mama chodzi do pracy, tata chodzi do pracy i dziecko ma swoją pracę, czyli przedszkole).
Zapoznanie z przedszkolem - oglądanie ogródka, sal, zabawek, krótki kontakt z przyszłą wychowawczynią i dziećmi, omówienie planu dnia i przedszkolnych zwyczajów.
Aranżowanie w domu sytuacji z przedszkola, odgrywanie scenek, zabawa z pluszakami, które idą do przedszkola.
Wspólne kupowanie wyposażenia dla przyszłego przedszkolaka.
Ćwiczenie z dzieckiem samoobsługi! Dotąd było tak, że mama lepiej znała potrzeby dziecka niż ono samo, reagowała nie tylko na słowa, ale i na gesty. W nowej sytuacji dziecko często ma problem, żeby wyartykułować swoje potrzeby, dlatego ważne jest, aby umiało (a chociaż podejmowało próby), by je zaspokoić. Dużo łatwiej adaptują się dzieci samodzielne, niż te zależne od dorosłych.
Uczestniczenie w zebraniu rodziców nowo przyjętych dzieci oraz dniach adaptacyjnych organizowanych w ostatnim tygodniu wakacji. Jest to świetna okazja, aby się wzajemnie poznać, zebrać informacje o dzieciach i życiu przedszkola. Dobrze byłoby nawiązać kontakt z rodzicami innego dziecka z tej grupy i zapoznać bliżej swoje pociechy. Gdy dziecko wchodzi do nowej grupy rówieśników i zna chociaż jedną osobę, może mu to bardzo ułatwić te pierwsze trudne dni.